2011. február 28., hétfő

Almás-diós rizotto gorgonzolával

RIZOTTÓK

A rizottó készítésének lelke a rizs lassú és egyenletes folyadékfelvétele, amit úgy érhetünk el, hogy a rizst folytonos kevergetés mellett, mindig azonos hőmérsékleten tartjuk, azaz a forrásban lévő rizst ugyancsak forrásban lévő, kis mennyiségű folyadékkal öntjük fel.
A felhasznált folyadék minőségét illetően tetszés szerint használhatunk húslevest, erőlevest vagy akár maga a szimpla víz is megteszi, csak az mindig forró legyen. Mennyiségileg fontos, hogy éppen csak annyi folyadékot öntsünk a rizshez, amennyit fel tud venni.. tehát merőkanalanként szaporítsuk, keverjük folytonosan, amíg magába nem szívja a folyadékot. A folyamatot addig ismételjük, amíg a rizs meg nem puhul.. de nem fő szét!


ALMÁS-DIÓS RIZOTTÓ GORGONZOLÁVAL
Almás-diós rizotto @ Living in the Kitchen
Hozzávalók:
 
1 vöröshagyma
1 szál halványító zeller (zellerszár)
3 ek vaj
1 ek olívaolaj
200 g arborio rizs
1 dl fehérbor
5-6 dl erőleves (kockából)
só, frissen őrölt feketebors
100 g gorgonzola sajt
50 g kecskesajt
1 alma
60 g dió
1-2 ek parmezán
friss fűszerek (majoranna vagy kakukkfű)

Elkészítése:

Készítsük el és tartsuk forrón az erőlevest.
A hagymát és a zellerszárat vágjuk apróra. Az almát pucoljuk, mag(ház)talanítsuk, és vágjuk nagyobb kockákra. A diót kicsit pirítsuk meg és vágjuk kisebb darabokra. A sajtokat tördeljük kisebb darabokra.
Az aprított hagymát és zellerszálat az olaj és a vaj keverékén pároljuk meg. Adjuk hozzá a rizst, és 2-3 percig pirítsuk. Öntsük fel a fehérborral, kevergessük a rizst, amíg fel nem veszi a bort, majd fokozatosan, merőkanalanként adagoljuk hozzá a forró levest. Amikor a rizotto elkészül.. felvette a szükséges folyadékmennyiséget (megpuhult, de nem főtt még szét.. 'al dente'), keverjük bele a feltéteket: az almaszeleteket, a reszelt parmezánt, a darabolt gorgonzolát és kecskesajtot. A diót és a zöldfűszereket a tálaláskor szórjuk a rizottóra.
Nagyon finom, laktató, szigorúan egytálétel.

Marbella csirke

1,5 kg csirkehús (comb, mell vegyesen)
8 dkg zöld magozott olívabogyó
15 dkg magozott aszaltszilva
2 gerezd fokhagyma
2 babérlevél
2 ek olívaolaj
3 ek fehérborecet
1,5 ek szárított oregánó
só, frissen őrölt feketebors
1 ek barnacukor
1 dl száraz fehérbor
friss petrezselyemzöld
mandulaszeletek (vagy fenyőmag)

Elkészítése:

Előző este elkészítjük a hús pácolását: mossuk meg és daraboljuk fel a húst (a combokat alsó és felső részre is különválasztva), majd tegyük egy nagyobb edénybe. (Ha csakAdjuk hozzá a babérlevelet, a darabolt aszaltszilvát és az olívabogyót (egészben). Egy kis tálban keverjük össze az olívaolajat, a borecetet és az oregánót, adjuk bele a zúzott fokhagymát, majd sóval és borssal ízesítsük. A páclevet öntsük rá a húsra, majd alaposan keverjük át az egészet, hogy a pác jól átjárja a hússzeleteket. A tálat lefedve tegyük a hűtőbe és pácoljuk minimum egy éjszakán át (lehet 1-2 nap is).

Sütés előtt egy órával vegyük ki a húsostálat a hűtőből és hagyjuk, hogy szobahőmérsékletre melegedjen. A hússzeleteket tegyük át egy hőálló tálba (egyrétegbe rendezve), öntsük rá a páclevet és a fehérbort, majd szórjuk meg a barnacukorral.
180 fokra (350F) előmelegített sütőben 1-1,5 óra alatt készre sütjük, 20 percenként átforgatva a húsdarabokat. A sütési idő elteltével a páclé szépen kitisztul, a hússzeletek pirosan ropogósak lesznek, mennyei illatok terjengenek a konyhában :)
Időközben a petrezselyemzöldet vágjuk apróra, a szeletelt mandulát serpenyőben pirítsuk meg néhány perc alatt finoman ropogósra.
Ha a hús készre sült, szórjuk meg a vágott petrezselyemzölddel és a pirított mandulával.
Ez a húsmennyiség köret hozzáadásával kb. 4-6 főnek elegendő.

Köretként héjában sült krumpliból készült burgonyapürét és aszalt sárgabarackos sárgarépapürét tálaltunk mellé.

2011. február 12., szombat

Muffin alaprecept

Hozzávalók:

Legyen a mértékegység egy doboznyi űrtartalom.. 2dl-nyi 

2 tojás
1 doboz kefír (Kaukázusi)
1 doboznyi cukor
2 doboznyi liszt
fél doboznyi olaj
1 vaníliás cukor
csipetnyi sütőpor


Elkészítése:

Egyszerűen összedolgozzuk a hozzávalókat, majd muffinkapsznikba téve 170 fokon megsütjük.

A hozzávalók listájának változtatásával számos finomabbnál finomabb sütit lehet készíteni. A két doboznyi lisztet lecserélhetjük 1 doboznyi finomlisztre. A másik doboznyi liszt helyett tehetünk bele darált mandulát, mogyorót, mákot, diót. A mák mellé finom, ha pár kanálnyi szilvalekvárt is teszünk a tésztába.
Keverhetünk a tésztába kandírozott citrusféléket, mazsolát. Tetejüket mandulával, dióval, mogyoróval díszíthetjük.

2011. február 3., csütörtök

Palócleves

Maci palóclevese.. nagyon finom
Hozzávalók:

40 deka szép sovány báránycomb
1 fej vöröshagyma
olaj
2 gerezd fokhagyma
1 tk. pirosparika
késhegynyi őrölt kömény
2 babérlevél
30 deka krumpli
20 deka zöldbab
1 dl tejföl
1 csapott ek. liszt
só, bors
1 csokor kapor
 
Elkészítése:

A finomra vágott hagymát kevés olajon megfonnyasztom, rádobom az apróra kockázott megmosott báránycombot, a zúzott fokhagymát, a köményt és addig sütöm, amíg fehér lesz a hús. Csak most szórom le a paprikával és annyi vízzel öntöm fel amennyi bőven ellepi. Beledobom a babérleveleket, és lefedve puhára párolom. Közben külön sós vízben megfőzöm a felkockázott krumplit, és külön a feldarabolt friss zöldbabot. Amikor megpuhult a bárány, hozzáteszem a babot és a krumplit a jóízű főzőlével együtt, majd liszttel simára kevert tejföllel besűrítem picit. Itt ajánlatos a sűrítés előtt egy keveset a levesből a lisztes tejfölhöz keverni, hogy ne csapodjon ki a tejföl amikor a forró levesbe szűrjük. A kaprot felaprítom, egy részét a kész levesbe keverem, a többit pedig a tetejére szórom.

Kétszínű kifli

Lilahangya kétszínű kiflije

Hozzávalók (32 db kiskiflire):
 

70 dkg liszt
5 dl tej
4.5 ek cukor
1 ek méz
3 tk vaníliakivonat
1.5 dl olvasztott vaj
5 dkg élesztő
2 ek holland kakaópor
1 csipet só
ízlés szerint mazsola, fahéj


Elkészítése:

Az élesztőt az egy evőkanálnyi mézzel 4 dl langyos tejben felfuttatjuk. A lisztet összekeverjük 4 ek cukorral és egy csipetnyi sóval, majd a 1.5 dl olvasztott vajjal egyetemben az élesztőhöz adjuk és alaposan összekeverjük, dagasztjuk. Két evőkanálnyi cukrozatlan kakaóport feloldunk fél deci meleg tejben, majd a tészta felébe dagasztjuk. A másik feléhez a vaníliakivonatot dagasztjuk. Mikor szép sima a tészta, négy részre vágjuk és csinos kis cipókat formázunk belőlük. Hogy szép réteges legyen a kifli egy vaníliás gombócra kerül egy kakaós gombóc és együtt nyújtjuk ki őket kb 25 cm átmérőjű körré. A köröket nyolcadoljuk, majd a cikkelyekből csinos kifliket tekerünk. Némelyikbe kevés mazsolát és fahéjat is szórhatunk.
Sütőpapírral bélelt tepsikbe sorakoztatjuk őket jó lazán, nehogy összekeljenek. Ismét kelesztük (20 percet). 180 fokra előmelegített sütőbe tesszük. Mikor majdnem kész fél evőkanál cukor és fél deci tej keverékével kenegetjük meg és további öt percig sütjük.

Forrás: Lilahangya: Kakaós-vaníliás kifli

2011. február 2., szerda

Hokkaido tejeskalács

Hozzávalók:

60 dkg finomliszt (vagy 6 dkg finomliszt + 54 deka kenyérliszt BL80)
1 tasak szárított éleszt
ő (7 g)
3 deka tejpor (jó szerkezetet ad a tésztának)
8 deka cukor
9 g só
1 tojás
25 deka tej
15 deka tejszín


Elkészítése:

A hozzávalókat szépen egymás után kimérve alaposan összedolgozom, illetve dagasztom. Amikor szépen összeállt a tészta.. elválik az edény falától, vékonyan kiolajozott tálba helyezem át a tésztát. Lefedve  1,5 órán át kelesztem, esetleg valamivel rövidebben, attól függően, hogyan dolgozik benne az élesztő. Ha megkelt a tészta, kiöntöm egy vékonyan lisztezett deszkára, ököllel alaposan kiütögetem belőle a levegőt , majd négy részre osztom, és letakarva még 20 percig kelesztem. A darabok mindegyikét hosszú keskeny lappá nyújtom ki (a kenyérsütő szélességéhez kell igazodni - téglalap alakú, hosszúkás sütőforma, forma méretei: 30x15x10 cm), majd szorosan felcsavarom, és a kivajazott formába helyezem a tekercseket egymás mögé. Mikor mind a négy tekercs kész, letakarom a formát, és újabb 1-1,5 órán át kelni hagyom. Közben előmelegítem a sütőt 175 fokra.
A megkelt tésztát tejszínnel (vagy simán tojás, tej keverékével) kenem le, majd a forró sütőbe tolom, alulról a második rácsra, és 40 perc alatt készre sütöm.

Forrás: Macikonyha: Hokkaido tejeskalács

Túrós bagett

Hozzávalók 4 db bagetthez:

2,5 dkg élesztő

1 ek cukor
25 dkg túró
50 dkg liszt
1 ek olaj
1 ek ecet
2,5 dl víz
1 csapott ek. só
tetszés szerint szezámmag, mák, köménymag, durva szemű só, stb.

Elkészítése:

Az élesztőt kevés vízben a cukorral és egy kanálnyi liszttel megfuttatjuk; a tészta hozzávalóit szépen sorban kimérjük, majd a megfuttatott élesztőt is hozzáadva jól összedolgozzuk. Langyos helyen konyharuhával letakarva kelni hagyjuk (kb 1 óra).
A megkelt tésztát lisztezett felületen négy egyenlő részre osztjuk, majd egyenként bagettre formázzuk. Sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk, majd magukra hagyjuk megkelni ismét. Ezalatt a sütőt 180 fokra előmelegítjük, alsó rácsra vizesedényt teszünk. A megkelt bagetteket éles késsel bevagdaljuk ferde bemetszésekkel, vízzel megkenjük, majd ízlés szerint sóval, mákkal, szezámmaggal meghintjük. Előmelegített sütőben 30-40 perc alatt szép ropogósra sülnek. Nagyon finom, könnyű tészta, a benne lévő túrótól még napokig friss marad.

Forrás: Házias konyha: Túrós bagett lépésről lépésre

2011. február 1., kedd

Maci török zsemléje (acma)

Hozzávalók:

50 deka finomliszt
1 tasak szárított élesztő
1 tk. sütőpor
1 pohár natúrjoghurt (150ml-es, és ez a továbbiakban mérőpohárként szolgál)
1 pohár étolaj
1 pohár langyos tej
1 egész tojás
1/4 pohár cukor
1 púpozott tk. só
1 tojás sárgája, és 1-2 kanál tej a lekenéshez
szezám, feketeszezám, darálatlan mák, vagy feketekömény a tetejére
 
Elkészítése:

A cukorból egy kanálkával elveszek, és elkeverem a langyos tejben, majd feloldom benne az élesztőt és néhány percig állni hagyom. A többi cukrot hozzáadom a liszthez, ugyanúgy mint a sütőport és a sót. A liszt közepébe egy mélyedést csinálok, beleöntöm az összezagyvált tojást, a joghurtot és az olajat, végül az élesztős tejet. Összeállítom az egészet egy szép kompakt, nem túl kemény tésztává. A liszt minőségétől függően pár kanálka tejjel szoktam lazítani néha, de most pont így voltak jók a mennyiségek. Lefedve a duplájára kelesztem. Kb. 1-1,5 óra múlva amikor ráérősen megdagadt a tészta a tálban, kiborítom egy vékonyan meglisztezett deszkára. (Ezek után már nincs szükség lisztezésre, ugyanis nagyon klassz a tészta, és szinte abszolút nem ragad. Öröm vele dolgozni!) Átgyúrom, és addig felezgetem, amíg valamivel nagyobb gombócokat kapok, mint egy ping-pong labda. 16 darabra osztható ez a mennyiség, de nagyobb kalácskákhoz 8 részre is elég szétosztani. Hosszú vékony pálcikákat sodrok a labdacsokból, félbehajtom őket és a két végüket ellentétes irányban megcsavarom, majd csiga alakúra tekerem. Tepsire sorakoztatom a kis halmokat, és konyharuhával letakarva jó fél órát hagyom őket még pihenni. A tojássárgáját tejjel simára keverem és lekenem vele a tésztát, végül szezámmaggal/feketeköménnyel bőven megszórom. Ha épp szorít az idő, akkor 170° C foknál hőlégkeverésnél sütöm meg egyszerre a 2 tepsire való süteményt, de nem melegítem elő a sütőt. A kelt tésztáknál viszont azt tapasztaltam, hogy alsó-felső lángnál lassabban, de szebben sülnek, és a szerkezetük is jobb lesz.